Budismis tuntud Attachment tõlkub parimalt kui Klammerdumine. Vastandiks on mitteklammerdumine kuni ultimaatselt jumalaga ühildumine.
Praktiliste näidetena on klammerdumine isegi oma foorumi kasutajanimedesse, näiteks on mõne kasutajanimi Koffe ja mõnel Kuu ja nad teevad lause teemasid pealkirjaga Mis on Koffe ja rõhutavad dekaade, et nemad posititavad ainult Kuu ja koffe nime alt ja ei muude. Sedalaadi teismelik klammerdumine neti identiteetidesse/nimedesse on ka täiskasvanute maailmas, seal on näiteks klammerdumine tervislikku söömisse, kus pannakse suur energiahulk selle valdkonna alla ja peetakse sööki üli oluliseks.
Oleneb kuidas konseptsioone defineerida, võib ka kõik ihad klammerduliseks nimetada. Allolev soome päritolu valgustaja selgitab lühidalt, et illusoorsus on kahepoolne. Esiteks on illusoorne uskumus, et saab millesegi klammerduda, illusioon seisneb piltlikult uskumuses, et saab õhus olevat suitsu käega haarata. Teine pool illusoorsusest tuleneb uskumusest, et on käsi ja käe omaja, kesmis haarab, illusioon tuleneb seal minatundest. Seetõttu klammerdumine on kaheosaline nähtus nagu videos selgitatakse.
Sedalaadi selgituse peale võib teekonnalsiest huvi omaja tulla iseseisvalt, kuid osade selgituste peale harva, näiteks, et on selgitus, mis vaimsuse perspektiivis selgitab miks inimesed naudivad eluohtlikku ekstreemsporti- sellise asjaolu peale spordi kohta igaüks iseseisvalt ei tule.
Praktilises elus teekonnalised võtavad tuntud Minnalaskmise mentaliteedi, edasijõudnud teevad aga näiteks tsölibaati- enamik praktikaid üritavad matkida kohalejõudnuid, näiteks kuna ultimaatselt pole vaba tahte teostajat siis luuaksegi õpetusena soovitus minnalaskmist teostada. Minnalaskva ehk kergekäelisema ellusuhtumise juurest intensiivsem õpetus on Alistumine, mida edasijõudnud pühendunud tahtliku treeninguna teevad, seal on intensiivsus kõrgem kui argipäevases kergemeelelisuses. Võib öelda, et valgustumise hetkel on täielik alistumine, sel hetkel puudub igasugune soov ja eesmärk. Sprituaalse kogemuse ajal ning ka haiglavajadusega trauma ajal toimub hetkeks samuti peaaegu täielik alistumine kus ainsaks klammeerdumiseks on jäänud vaid elutung.
Tuntud fraas budalt: The root of suffering is attachment. Muidugi võib ümber lükata buda selle ja muud ütlused, kõik on ümberlpkatav. Antud juhul pole ju tõene, et juureks/alguseks on klammerdumine, vaid tõelähedasem oleks üelda et klammeerduja on põhjuseks enne klammeerdumist. Nii on ka sajakonna valgustunu õpetused sageli pealtnäha vastuolulised. Alltoodud soome-päritolu õpetaja omab omalaadi vaatenurka asjadele ja on omamoodi unikaalne ülejäänud meie sajakonna õpetaja seas keda kajastame. Näib, et osadele mõjub osa õpetus ja osal eluetapil mõjusamalt kui teised õpetajad, seetõttu ka teekonnalisele soovitus tutvuda mitmete õpetajatega, või veel üldistatum soovitus: rääkida.
...