Üldmõiste "Kristlik meditatsioon" omab alaliigina "Contemplative prayer"/"Mõtisklev palve" ja ega seda lihtne tõlkida pole. Kui pidada budismi (kui) meistriks meditatsiooni teemal, siis üldine meditatsiooni termin selles on konsentratsiooni/tähelepanueesmärgiline meditatsioon, kus tähelepanu hoitakse objektil nagu hingamine, või konsentreeritakse/eesmärgistatakse muudele objektidele, näiteks mõtiskletakse jumaluse kujust või mõnest mantralausest. Niiet kui hoida tähelepanu mingil tarkuselausel, nagu hindumantral või piiblisalmil, siis üldiselt ongi konsentreeritud meditatsioon/harjutus ja mõtisklus on selles esindatud kuna korratav salm/mantra on mõtestatult arusaadav kogu protsessi jooksul. Kui paremat tiitlit valdkond ei paku, siis võiks mõtisklevaks palveks tituleerida videonäites oleva praktika.
Ega palju erinevust pole ju hinduistlike mantratega. Antud videos on küll koorilaulu vormis mitmekesi, aga on ka palju näiteid kus hinduismi mantraid lauldakse koos kooris, mitte üksi ja mitte vaikselt mõtetes.
Salmi kordamine algab mõtestatult, seejärel mõne minuti pärast automatiseerudes kaob mõtestamine ehk meele töö ja muid segavaid mõtteid ei lisandu, mis on vaigistava meditatsiooni põhieesmärk et nö märgata jumalat müramõtete vahelt. Ametlikult eesmärgiks ilsmelt pole lasta kaotada sügavat mõtisklemise hoiakut, seega võib proovida hoiduda nö ärakukkumisest kui soovida olla seadusijärgiv kodanik. Samuti aktiveerub intuitsioon, mis võib äratada sügavama arusaama korratava salmiteksti sisu osas, või mingit paralleeli muude arusaamade/mäluteadmsite vahel, võib ka muidugi juhtuda palju muud meditatiivsetes seisundites. Matemaatika on näida, kus kaua-aegselt hoitakse meelt ülesande lausel, et leida lahendus. Võin omapoolselt tuua näite, et olen hoidnud kuskil 3 tundi järjest ühel matemaatika ülesandel tähelepanu ja isegi nutnud sinnajurude ja seejärel saabus enneolematu taipamise tunne ja ma ei omanud eales enam raskusi reaalteadustega. Mainin lisanäitena, et enamus tänaseid valgustunuid võivad olla jälginud ühte mentaalset objekti/asjaolu aastaid suurte depressioonide saatel, näiteks et kas nad on sissesöödav supp või ikka pole nad supp. Niiet, kordamine on tarkuse ema, ja muu selline mantralik, ja mõtisklev mantrarlus/palve.
Selle video sõnum:
Olgu Püha Rist mu valgus / Ärgu ma iial järgnegu draakonile Astu tagasi saatan / Ära kiusa mind oma tühisustega See, mida sa mulle pakud, on kurja / joo oma mürki
--
Crux sacra sit mihi lux / Non draco sit mihi dux
Vade retro satana / Numquam suade mihi vana
Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas
In English:
“Let the Holy Cross be my light / Let not the dragon be my guide
Step back Satan / Never tempt me with vain things
What you offer me is evil / You drink the poison yourself.”
(Salmis "quae" ladina/hispaania/brasiilia hääldus on eestipäraselt Kvee ja kõlab nagu eestisõna "vee"/vesi pluss k-täht ette, Kvee, jt q-sõnad sarnasel, muu hääldus nagu loete. Tulevikus räägime ka nn Varjutehinkatest, ja näitena saame kasutada minu Varju, mis selgitab, miks ma sellsie lõigu siia sulgudesse lisasin.
Esoteerikas on salm isegi alloleva sümboljoonistusena teostatud, kus näiteks keskmine/horisontaalne joon omab tähti NDSMD, mis on siis esitähed ladinakeelsele "Non draco sit mihi dux", salmi lause nr 2.
https://imgur.com/26Ntqoo)
See ladinakeelne salm on ilmselgelt eksortsismi eesmärgiline, kuna omab nn sajatusi, ja siin foorumis me ei kajasta sedalaadi esoteerilisi teemasid. Kuid vaimsuse perspektiivis võib interpreteerida seda teksti täiesti viamselt ja mittekahesuselt, ning see salm on lühidane meeldejätmiseks. Kui see kena näiteheli meelde jääb helimällu, siis omahäälselt mõtetes saab seda tööülesannete vahel praktiseerida.
Kõigile tuntud Ulrich Leonard Tölle toob salmitekstiga sarnaselt näiteid, kuidas tema kui valgustunu puhul on tajuda mõttepilvede puhul konkse, mis püüavad teda/valgustunut kaasa tõmmata ja kui on eriti tugeva tõmbejõuga mõte, siis selle valgustunu puhul nn kohal-olu tunne automaatselt suureneb, ta demonstreeris seda kui punnitatud silmadega jälgimist- mõtteid võib pidada salmitekstis olevaks draakoniks. Näiteks, ja näiteks muid mittekahesuse interpretatsioone saab salmist võtta, aga ma ei taotle siin seekord konkreetset salmi lahti interpreteerida, seega ei paku rohkem interpretatsioone.
Tõsikristlaste puhul hommikupalve rituaalides korratakse samuti sedalaadi palveid ja kui rituaal rutiiniks muutub, siis hakkab taotlusjõud kasvama ja meelekindlus tuntavalt kasvab, mistõttu psüühika muutub äga rahulikuks nagu moslemitel/kristlastel see enamasti on.
Külalistele tähelepanu juhtimiseks veel, et videos olev legendaarne maaling omab ühte silma tumedamana kui teist silma, seal on prohveti vasakpoolne keha üks inimene ja parempoolne teise silma poolne keha teine, sestap siis ka parempoolne silm on tumedam. Sarnane on Ying-Yang sümboli kahepoolsus aga ma olen unustanud selel maali ametliku interpretatsiooni, kas ta sõunm oli, et prohvet kui inimene on ühes osas dualitlikus maailmas ja teises osas mittedualistlikus, või oli seal ametlikuks sõnumiks mingi muu mitmetahulisus valgustunute puhul. Eks proovige ise oletada, mida sümboliseerib selline poolitatud inimesega maal. Sümbolismi on ristiusus rohkelt, näiteks kolme sõrme ühendamine üheks on väga tuntud sümbol vastukaaluks meditateerijate kahesõrme ühendamisele, ja maalil hoitakse vasaku käega kindlat sümbolit. Minu hinnangul on sellsit kirjanduslikkust või sümbolismi nii palju, et kristlus algajatele ei pruugi sobida, küll aga edasijõudnumatele. Meenub praegu veel radikaalsemad süsteemid, nagu näiteks Zen-budism, kus inimesi lausa pekstakse, et nende meel väljuks traditsioonilisest seisundist. Aga postitust kokku võttes, siis kõik süsteemid omavad palju ühist, nagu ka kogu sport omab erispordi alade vahel palju ühist, ning siin postituses peateemaks olev krisltik meditatsioon on üks toimiv meetod. Lisan ka ultimaatsemast vaatepunktist siia, et kõige raskem on Zen'i "Lihtsalt istumise" meditatsioon nagu paljud valdkonna huvilistele tuntud valgustunud on maininud, seal ei ole mitte mingit eesmärki, ei eesmärki hingamist jälgida ega muud eesmärki, see on meditatsioonide kuningas. Algajamatele on aga krisltik slami kordamine (kui eesmärgistatud meeleharjutus olla sügavmõtlik teksti kordamise ajal) väga hea.
Aga te ei pea just esoteerilsit salmi valima ja võõrkeeles, vaid eesti keeles ja teie koolkonna mõtet sisaldavat ja siis mõtetes üksi laulma, mitte valjusti ja kooris, kuid miks mitte kak ooris kui võimalsut on. Minule meeldib see heli ja resoneerun sellele, ja siin teemas ma jagan ainult vlaitud resoneeruvat muusikat/videosid, seetõttu jagasin jsut seda pala, aga juhuslikult on see esoteeriline ehk keelatud temaatikaga selel foroumi jaoks, seetõttu valige miskit, mis pole esoteeriline, Youtube peaks pakkuma teile sarnast ja seejuures vaimset vlaikut.
Lisan allolevas postituses mõned praktilised näited, kuidas igapäeva ellu sellsieid praktikaid tuua. Praktika algab selelst, et te ei lähe ahmi järgmist lugemispala peale seda psotitust, vaid teostate praktiliselt toimingud, mida all kirjeldatakse.
...
https://www.youtube.com/watch?v=fRXNsY9YTrM